Niçin makyaj yapıyoruz ya da niçin makyaj yapıyorlar şeklinde düşüncelerimiz mutlaka vardır. Çok yönlüde bir kavram aslında. Makyaj yapmayı sadece güzelleşmek amacı ile yapılıyor şeklinde algılamak çok yanlış olacaktır. Çünkü makyaj ile ilgili tarihsel ve farklı kültürlere göz attığımızda, makyaj ile ilgili çok değişik uygulamak olduğunu görebiliyoruz. Örneğin Patagonya’da yüzyıllar boyunca din törenlerinde insanların yüzlerini boyadığını araştırmalar sonucu görebiliyoruz. Tebeşir ise en önemli yüz boyama malzemeleridir. Kuzey Amerika’da yerliler, savaşçı kimliklerini kalıcı kök boyaları ile yüzlerini boyayarak göstermişlerdir.

Zamanımıza gelecek olursak, İngilterede’de 2003 yılında ülkenin ileri gelen 100 iş adamı bir araştırmaya dahil olmuş, sonucunda ise makyajlı kadınların makyajsız kadınlara göre iş arayışlarını önde kapattıklarını tespit etmişlerdir. Bu araştırmadan çıkan başka bir sonuç ise, erkek ve kadın yöneticilerin makyajsız iş görüşmesine gelen bayanlara ön yargılı davrandıkları şeklindedir. Eski çağlarda ve günümüzde makyajın güzelleşmek ve kendini ifade etmek için uygulandığını görmekteyiz.

Makyaj Malzemesi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir? 
Makyaj malzemesi, yukarıda ki tanıma ne kadar uygun şekilde seçilirse, o kadar etkili olacaktır. Alacağınız ürünün cildin doğasına uygun olması, içeriğinde zararlı her hangi bir maddenin bulunmaması, raf ömrü çok önemlidir. Cildinizin tonuna uygun ürün seçiyor olmanız, makyajın olumlu sonuçlarını arttırır. Beyaz tenli bir bayanın esmer tene uygun bir makyaj malzemesi kullanması pek düşünülemez. Cilt tipleri, cilt özellikleri ise bambaşka bir öneme sahiptir. Cildinizin kuru, yağlı, nemsiz olması, sivilceli, lekeli, gözenekli olması gibi durumlara dikkat edilmesi çok önemlidir.

27 sonuçtan 1-15 arası gösteriliyor